V pátek 11. října proběhl druhý den třináctého ročníku veletrhu EDUCA MYJOB Liberec, který se nesl jako obvykle v inspirativním duchu. Veletrhu se i tentokrát účastnily celé třídy základních i středních škol, ale také rodiče s dětmi a zájemci o nové pracovní uplatnění.

„Dnešní návštěvnost opět překonala naše očekávání – během celého dne se zde sešlo více než 7000 návštěvníků. Je vidět, že EDUCA si mezi lidmi buduje stále větší prestiž, čehož si velmi vážíme,“ zhodnotil dnešní den jednatel SFM Liberec Lukáš Přinda.

Celý dnešní den se nesl v duchu soutěží, které letos veletrh EDUCA MYJOB Liberec provázely. Již ráno byli vyhlášeni vítězové soutěží TOP škola a TOP FIRMA, ve kterých porota hodnotí nejpromyšlenější a nejlépe připravené stánky jednotlivých škol. V kategorii škol se absolutním vítězem stala Střední škola řemesel a služeb z Jablonce nad Nisou.

Na 2. místě pak skončila Integrovaná střední škola Cheb a 3. místo získala Střední škola hospodářská a lesnická z Frýdlantu. Všechny z vítězných škol vyučují ve svých programech jedinečné obory, a to často jako jediné v celé České Republuce. V kategorii firem letos nastala unikátní situace, kdy se absolutní výherci soutěže sešli dva – společnosti LUKOV Plast a Knorr-Bremse.

To, že se dnes v soutěži TOP firma sešli hned dva vítězové poukazuje na fakt, že se firmy stále více soustředí na podobu svých prezentací, aktivně do nich zapojují návštěvníky veletrhu a mají jim opravdu co předat.

Další vyhlašovanou soutěží byla novinka – Pozdrav EDUCU. Soutěž, ve které měli žáci základních a středních škol přihlašovat svá krátká videa, ve kterých ukázali, jak moc se těší na EDUCU. Vítězem se stala třída L3 Střední průmyslové školy strojní a elektrotechnické a Vyšší odborné školy z Liberce. Jejich video bylo nápadité a výborně zpracované. Studenti tak vyhráli 10 000 Kč na třídní výlet snů od EDUCA MYJOB Liberec a Města Frýdlant dále, soukromé promítání v multikině Cinestar a mnoho dalších cen.

Poslední soutěží, která v pátek poznala své vítěze byla soutěž EDUCA PRESS PHOTO 2019 – fotosoutěž zaměřená na téma Člověk a učení, práce, zábava. V soutěži se sešlo celkem 250 fotografií, ze které vzešlo celkem 10 finalistů. Ti mají po celou dobu veletrhu výstavu svých snímků na ochozu Home Credit Areny, a také se veřejnosti představili během slavnostního vyhlášení vítězů na pódiu. V kategorii dětí získala 1. místo Šárka Holcová, 2. místo Adela Petráková a 3. místo Lenka Korbelová, v kategorii dospělých 1. místo vyhrála Lenka Krejčová, 2. místo Lucie Šiprová a 3. místo Maxim Sačok.

Během pátečního dopoledne také probíhaly živé vstupy do vysílání Českého rozhlasu Liberec, kde vystoupil například koordinátor veletrhu Martin Trita a vítězové soutěže TOP firma a škola.

I dnes proběhly workshopy pro žáky posledních ročníků základních škol, které organizoval Svaz průmyslu a dopravy ČR a CzechInvest. Dětem, které v nejbližších měsících čeká výběr budoucího směřování, se představili zajímaví zaměstnavatelé – sklářská společnost Lasvit, Krajská nemocnice Liberec a Policie ČR.

Děti se také během workshopů mohly seznámit s projektem O2 Chytrá škola, který se zaměřuje na pomoc s orientací v on-line světě, předcházení kyberšikaně a podobným jevům. Svůj program si pro návštěvníky připravila i iQLANDIA s novým projektem iQFABLAB, který je v podstatě moderní technologicko-řemeslnou dílnou.

Veletrh EDUCA MYJOB Liberec 2019 pokračuje ještě v sobotu 12. října od 9 do 13 hodin.