Tradice pokračuje. Již 14. ročník největšího veletrhu práce a vzdělávání v severních Čechách EDUCA MYJOB Liberec 2020 se uskuteční od čtvrtka 15. října do soboty 17. října v liberecké Home Credit Areně. Na něm se návštěvníkům z řad široké veřejnosti představí zástupci středních škol, zaměstnavatelů a dalších institucí nejen z Libereckého kraje, ale také z Euroregionu Nisa a celé ČR. 

U příležitosti veletrhu EDUCA MYJOB Liberec 2020 se ve středu 16. září konala v sídle společnosti VÚTS Liberec tisková konference se zástupci organizátorů a partnerů veletrhu, které se zúčastnili hejtman Libereckého kraje Martin Půta, ředitelka Krajské pobočky Úřadu práce ČR v Liberci PhDr. Kateřina Sadílková MBA, generální ředitel VÚTS prof. Ing. Miroslav Václavík, CSc., prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Ing. Jaroslav Hanák a jednatel spolupořádající společnosti SFM Liberec s.r.o. Mgr. Lukáš Přinda.

Home Credit Arena spolu s přilehlým Kongres Parkem Liberec se tak po celé tři dny stane místem pro inspirativní setkávání zájemců o nové studijní či pracovní uplatnění, odborníků z oblasti školství či personálního managementu a jednoduše všech, kteří se o tuto problematiku zajímají. Kromě expozic vystavujících firem a škol se návštěvníci mohou jako každý rok těšit na bohatý doprovodný program, ve kterém ani letos nebudou chybět novinky.

„Přestože se může na první pohled zdát, že přípravy na EDUCU probíhají přesně stejně jako každý rok, letos je situace úplně jiná a do příprav nám vstoupil nový element – nezbytná bezpečnostní a hygienická nařízení. Naším úkolem pro letošek není jen uspořádat úspěšnou Educu, ale i zejména bezpečnou Educu. Aktuálně v rámci nastavených vládních opatření je Educa realizovatelná a  my  máme přihlášeno 52 škol a 20 firem a rozpracované další projekty v rámci Educy plus, které chceme v bezpečných podmínkách představit všem studentům a návštěvníkům. Zároveň aktuálně nově pracujeme na tom, že bude i určitá část EDUCY prezentována online,“ sdělil k chytanému veletrhu Lukáš Přinda, jednatel společnosti SFM Liberec, která je hlavním organizátorem veletrhu. Návštěvníci veletrhu tak musejí počítat s určitými omezeními, která se neustále vyvíjejí. Samozřejmostí bude nezbytná ochrana dýchacích cest ve vnitřních prostorách areálu, dostupné budou stanice s dezinfekcí na ruce v celém areálu, organizátoři navíc v současné době počítají s tím, že bude nutné omezovat počet osob, které se budou zdržovat v jednotlivých sektorech areálu.

Veletrhu se v roce 2019 zúčastnilo celkem více než 75 % středních škol, které zřizuje Liberecký kraj. To ukazuje na opravdu širokou nabídku, jež se zde pravidelně představuje. Právě takto rozsáhlá přehlídka škol z regionu je hlavním důvodem, proč na EDUCU pravidelně míří velké množství školních tříd a proč se dnes veletrh stal nástrojem kariérového poradenství na školách. „Educa již dlouhá léta patří k nejdůležitějším akcím v regionu v oblasti regionálního vzdělávání a trhu práce, kde hraje stále významnější roli. I proto ji Liberecký kraj podporuje. Pořádání hromadných akcí v této době je poněkud složité. Přesto se veletrh uskuteční i letos, protože chceme, aby současní studenti, kteří se rozhodují ve své další profesní kariéře, měli podobné možnosti pro správné rozhodnutí o dalším vzdělání, jako jejich předchůdci,“ uvedl hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

Kromě vzdělávacího systému se na Educe pravidelně představují i zajímaví zaměstnavatelé z celého regionu. „Letošní rok nás staví před stále nové a nové výzvy, což se logicky projevuje i na trhu práce. Smyslem akce je co nejvíce podpořit myšlenku, že učení se, je jednou z nejvýznamnějších cest k nalezení zaměstnání. Zároveň tak dochází k možnosti aktivního propojení vzdělávání a pracovních nabídek. Jako podstatné ale vnímám to, že za současné situace lze prezentaci našich činností včetně kariérového poradenství v rámci Educy přesunout také do online prostředí,“ doplnila Kateřina Sadílková, krajská ředitelka Úřadu práce v Liberci.

Kromě představení jednotlivých institucí z Libereckého kraje k veletrhu každoročně patří i inspirativní doprovodný program určený pro širokou veřejnost. Novinkou tohoto ročníku veletrhu je projekt EDUCA Plus, který je určen primárně pro žáky základních škol, kterým rozšiřuje možnosti, jak si užít pobyt na EDUCE naplno a jak z něj načerpat nové znalosti a motivaci. „Pro žáky i pro firmy je důležité, aby se vzájemně potkávali v reálných provozech firem. Vstoupili jsme tak do propojování firem a škol aktivněji a žákům posledních ročníků základních škol zajišťujeme organizované exkurze přímo v domluvených firmách v Liberci,“ uvedl Lukáš Přinda. Součástí projektu budou mimo jiné také workshopy Živé knihovny, které na veletrhu připravuje Svaz průmyslu a dopravy ČR jako rozšíření běžného kariérového poradenství na školách. Na workshopech se žákům posledních ročníků základních škol představí zástupci zajímavých zaměstnavatelů z regionu.

Během veletrhu nebudou chybět ani tradiční soutěže TOP ŠKOLA a TOP FIRMA, během nichž bude odborná porota na veletrhu hodnotit jednotlivé expozice vystavovatelů. Hlavním cílem těchto soutěží je motivovat firmy i školy k tomu, aby jejich stánky byly zajímavé a informačně hodnotné pro všechny návštěvníky. Pro žáky základních i středních škol je pak určena soutěž Pozdrav EDUCU a pro širokou veřejnost fotosoutěž EDUCA PRESS PHOTO.

Odborníci z oblasti managementu a personalistiky se mohou i letos těšit na odbornou HR konferenci – tentokrát na téma HR frekvence 2020. Ta se uskuteční ve čtvrtek 15. října od 14:00 ve VIP sálu Home Credit Areny a představí se na ní celá řada zajímavých řečníků.

Veletrh se koná od 15. do 17. října v Home Credit Areně v Liberci. Otevírací doba je ve všední dny od 9 do 18 hodin a v sobotu od 9 do 13 hodin. Vstup na veřejnou část veletrhu je zdarma. Informace o veletrhu a jeho programu najdete na www.educaliberec.cz.

 

Zpět na novinky