Top Absolvent je portálem firmy Be on top a je pojítkem mezi firmami a studenty, a to hlavně na straně studentů, ale díky tomu zajistí firmám kvalitní a prověřené lidi. Původně vznikli jako vzdělávací firma specializující se na kariérní poradenství v roce 2015. O rok poté a o několik desítek připravených absolventů více právě na Educe oslovili první firmy a společnosti nejen z Liberce. V Be on top totiž studenty připravují na budoucí kariéru a i díky tomu to není jen databáze plná neznámých tváří. Na pohovor tak pošlou kandidáta, který ví, co chce, tím se dá skvěle předejít fluktuaci a ušetří se tak spousta času. Důkazem je spolupráce s více jak 450 studenty a téměř 50 firmami napříč všemi obory.

Nám se líbí, že Top Absolvent má vlastně velmi podobnou misi jako Educa – a tou je propojování lidí a jejich uplatnění tak, aby to dávalo smysl. Za vším stojí Ondřej Bílek a Veronika Lukášová, a tak jsme je pro vás vyzpovídali.

Říkáte, že jste hlavně na straně studentů, co se týče kariérního poradenství. Co ale dokážete přinést firmám?

Ondřej: Pro spolupracující společnosti jsme prodloužená ruka k mladým talentům napříč všemi obory. Co se týče přínosů, tak někdo ocení úsporu času a energie strávených s vyhledáváním a výběrem těch správných kandidátů, jiní připravenost našich kandidátů na výběrová řízení – ohledně pozice, o kterou se uchází, tak například i srovnáváním vzájemných očekávání nejen co se týče náplně práce na dané pozici, ale i finančního očekávání. To co ale vnímám jako naši velikou přidanou hodnotu, je naše osobní vazba s kandidáty.


Co vás vedlo k myšlence tohoto unikátního projektu?

Oba: Původně jsme vznikli jako společnost zaměřující se na koučink, kariérové poradenství a rozvoj soft skills. Postupem času se okolo nás začal tvořit kolektiv několika mladých talentovaných studentů posledních ročníků, se kterými jsme poměrně intenzivně spolupracovali na jejich budoucích kariérních krocích. V ten moment jsme ale ten úplně poslední krok – hledání a výběr toho ideálního prvního zaměstnání, které ovlivní jejich budoucí kariéru na několik dalších let dopředu – nechávali na nich samotných. Protože jsme si uvědomovali důležitost právě tohoto posledního kroku, rozhodli jsme pomáhat studentům i tady.
Máte přehled o tom, kolik už jste úspěšně umístili absolventů?
Veronika: Přehled určitě máme. Co ale vnímáme jako důležitější je to, že od začátku roku 2016, kdy jsme se této činnosti začali naplno věnovat, tak s námi navázalo spolupráci už více jak 450 studentů a absolventů z Liberecka a blízkého okolí.

Když budu absolvent a budu chtít začít pracovat na své kariéře, jak s vámi můžu začít  spolupracovat?

Veronika: V první řadě se snažíme být vidět jak na všemožných studentských akcích, tak na námi pořádaných kariérních workshopech, na Facebooku a Instagramu, kde je možné se s námi seznámit. Oficiální start spolupráce je, když si u nás založíte svůj profesní profil – ať už na stránkách Be on top, nebo Top absolvent. Poté se s vámi spojí některý z našich kolegů-Talent Sourcerů a dalším procesem vás pak provede krok za krokem.

Firma, která má aktuálně zájem o absolventy, nás pak může také kontaktovat na našich webových stránkách.

Co byste řekli, že je největší problém dnešních absolventů?

Ondřej: Vzhledem k tomu, že pocházím z prostředí vrcholového sportu, dovolím si jedno přirovnání. Pokud vezmu mladého talentovaného sportovce, tak je dnes všeobecně známo, že aby se dostal do extraligy, potřebuje v první řadě trenéra, který se postará o jeho fyzickou kondici, techniku a rozvoj jeho talentu, aby byl konkurenceschopný. Nicméně v tento moment potřebuje ještě dobrého manažera, který umí vybrat nejvhodnější klub pro start jeho kariéry, aby se z něj jednou mohl stát úspěšný profesionál. Kdo se ale takto dokáže postarat o mladé talenty startující svoji profesní dráhu mimo sportovní prostředí?

V tomto vidím největší problém dnešních absolventů – velké množství z nich startují svou profesní dráhu pouze s akademickým vzděláním, s minimální, nebo ne příliš vhodnou praxí a své první zaměstnavatele vybírají většinou systémem pokus-omyl.

Budete letos na Educe?

Oba: Budeme a moc se těšíme! U našeho stánku budou zástupci z našeho týmu, které bude možné využít k různým dotazům ohledně spolupráce jak ze strany uchazečů o práci, tak ze strany firem. V plánu máme i skvělou HR konferenci.

V čem je podle vás Educa výjimečná?

Oba: Pro nás Educa každý rok znamenala tři dny strávené v přátelské atmosféře, naplněné spoustou inspirace, nových setkání a získaných kontaktů. Je skvělé, že každý rok zde navážeme kontakty, které by bez veletrhu jinak vůbec nevznikly, a to jak s firmami, tak se studenty. Už i díky tomu jsme ve spojení více jak se 40 firmami z Liberce a okolí. Navíc Educa pro nás bude vždy výjimečná tím, že v roce 2016 jsme právě zde začali psát naší historii.

Ať už jste student nebo firma, určitě ke stánku Top Absolvent zajděte, máte se na co těšit!
 

Zpět na novinky