Integrovaná střední škola Vysoké nad Jizerou vyhrála titul TOP ŠKOLY na veletrhu EDUCA WEEK Liberec již dvakrát po sobě. Proč by si žáci dokončující základní školu měli vybrat k dalšímu studiu právě tuto školu, jaké nabízí obory a jak se připravuje na veletrh vzdělávání? To vše se dozvíte v našem rozhovoru.

Představíte nám, prosím, stručně vaši školu?

Integrovaná střední škola Vysoké nad Jizerou je škola s dlouholetou tradicí. Byla založena roku 1920  a od té doby poskytuje odborné vzdělávání. Škola navazuje na dlouholetou odbornou tradici a v současnosti se zaměřuje na výchovu a vzdělávání kvalifikovaných pracovníků především v technických oborech. Škola jako jediná v Čechách, nabízí obor mechanik jednostopých vozidel.

Vyučit se u nás můžete v oboru mechanik – opravář motorových vozidel, autolakýrník, autoklempíř, opravář lesnických strojů, operátor – logistik nebo silniční technika. Maturitní zkoušku studenti mohou získat ve čtyřletém oboru autotronik, případně v jeho nástavbové formě, nebo ve dvouletém nástavbovém studiu oboru logistika a finanční služby, který je vyučován i formou dálkového studia.

Výuka probíhá v moderních a účelně vybavených učebnách a dílnách. V areálu školy se nachází také domov mládeže a jídelna a my tak máme vše pod jednou střechou, což už dnes nebývá běžné. Spolupracujeme s řadou firem a organizací, do kterých naši studenti pravidelně dochází na odborné praxe.

Naším cílem je poskytnout studentům odborné vzdělání a rozvinout jejich specifické dovednosti, které jim umožní prosadit se nejen na trhu práce, ale také v osobním životě. 

Jaký obor je u vás nejžádanější? Máte případně informace o uplatnění svých absolventů?

Nelze přesně určit, který obor je nejžádanější. Zájem o naše vyučované obory zažívá za poslední roky nárůst, za což jsme moc rádi. Obory auto - moto - logistika jsou perspektivní a pozorujeme u nich neustále narůstající zájem. Každý z oborů má své určité benefity a je jen na rozhodnutí žáků, kterou cestou se vydají. 

Informace o uplatnění máme uspokojivé, s většinou žáků jsme v kontaktu i dlouho poté, co studium dokončili, tudíž dobře víme, jak se jim daří. Těší nás, že víme, jak dobře se uplatnili ve svém oboru a že jsou dobře finančně ohodnoceni. To dává naší práci ve škole smysl a elán stále něco zlepšovat.

Chystáte se zúčastnit i letos? Kolik času vám zabere příprava? A kolik studentů a pedagogů se na ní podílí?

Rozhodně ano, pro nás je EDUCA WEEK největší a klíčová akce, každý rok se na ni pečlivě připravujeme. Naše expozice představuje naši školu a láká návštěvníky k nám na dny otevřených dveří. Jelikož jsme od Liberce poměrně daleko, díky veletrhu se dostaneme blíže k žákům z Liberce a jeho okolí, spousta z nich se pak stane našimi žáky právě díky veletrhu, kde se o nás dozvěděli. 

Příprava na veletrh začíná hned po letních prázdninách, kdy si společně sedneme a vymýšlíme, co letos vystavíme a jakou formou se budeme prezentovat. Spolupracujeme společně i s žáky, jejichž nápady na veletrhu rádi uplatníme. Na přípravě se podílí přibližně dvě desítky pedagogů a žáků. 

V kategorii TOP škola jste zvítězili už podruhé. Co byste poradili ostatním školám, které se chtějí zapojit?

Určitě se vyplatí vždy udělat něco navíc. Nebýt jen obyčejným stánkem, který vydává letáky. Snažíme se mít pestrou expozici s několika úkoly a hrami, do kterých návštěvníky veletrhu zapojujeme. Poslední novinkou, kterou máme, je virtuální prohlídka školy. Díky virtuálním brýlím můžeme návštěvníky vzít na virtuální prohlídku naší školy. Tato aktivita měla velmi pozitivní ohlasy. 

Najdete si během veletrhu čas i na doprovodný program? Letos akcí ještě přibude, proto vše zastřešuje nová kategorie EDUCA EVENT.

Doprovodného programu se ve volnějších chvílích účastníme, ale návštěvníků rok od roku přibývá, takže se spíš staráme o ty u našeho stánku. Každopádně doprovodné akce na veletrhu vítáme. Líbí se nám, že se atraktivní formou představí vše, co souvisí se vzděláváním, trhem práce, zaměstnaností nebo kariérou. Celá akce po stránce obsahu, rozsahu i dosahu splňuje naše očekávání a my už se moc těšíme na letošní ročník.

Zpět na novinky