Kvalitní podmínky studia, zkušený tým učitelů, výuka s odborníky z praxe a široká spolupráce s univerzitami a umělci dělá ze školy lokálního lídra na poli výuky designu a architektury. Není proto divu, že si studenti svoji školu pochvalují. Dává jim totiž nejen příležitost zažít si praxi v zahraničí už během studia nebo bezprostředně po jeho ukončení, ale celková koncepce oboru je ideálním předpokladem pro úspěch na umělecky zaměřených vysokých školách.

 

Z Liberce až do Skandinávie

Když žáci ve všední den míří do Střední školy designu interiéru Kateřinky – Liberec, tak se vydávají do zdánlivě zcela klidného zákoutí města, které je ukryto v lesích úpatí Jizerských hor. Jenže to ticho a klid je pouhým zdáním. V budově školy běžně panuje čilý ruch a kypí tam umělecká atmosféra, která profiluje budoucí úspěšné interiérové designéry. Do maturitního oboru design interiéru se každoročně hlásí zhruba desítky uchazečů, takže kapacita 30 žáků v ročníku je vždy zcela naplněna. „Zájem je obrovský. Většina uchazečů pochází z Libereckého kraje, ale řada žáků k nám dojíždí z nejrůznějších oblastí České republiky. Důvodů je několik. Obor má kvalitní strukturu, jde o lákavou uměleckou oblast a navíc mohou v průběhu studia získat navíc i výuční list v oboru truhlář. Žáky umíme perfektně připravit na studium na vysokých školách. A v neposlední řadě jim nabízíme workshopy se špičkovými umělci, designéry a architekty, účast v soutěžích a na výstavách, a hlavně možnost jezdit na praxe do zahraničí díky programu Erasmus+. Spolupracujeme s organizacemi ze Skandinávie a z Pobaltí. I přes momentální složitou situaci s koronavirem se snažíme připravovat se na dobu, kdy bude pandemie minulostí. A velmi slibně se nám začíná rozvíjet spolupráce s dánskými partnery, kteří nás dále propojují do Norska a na Island. Kromě toho se chceme zapojit i do programu Norských fondů. Myslím, že se mají naši žáci a učitelé v nadcházejících letech na co těšit,“ popisuje obor design interiéru Roman Bečka, ředitel školy. Podle jeho slov bude v následujících letech škola vysílat do zahraničí nejen žáky a absolventy, ale také se více zaměří na učitele. Ti pak mohou svoje zkušenosti dál využít ve výuce. Kromě toho škola plánuje každoročně zvát na workshopy a semináře designéry a architekty právě ze severu Evropy. Cílem je, aby se mohlo do mezinárodních aktivit zapojit co největší množství žáků i pedagogů.

 

Vystavovat na Designbloku už na střední? To jde jedině z Kateřinek!

Jak praví české přísloví – bez práce nejsou koláče. A to platí i ve Střední škole designu interiéru Kateřinky – Liberec. „Ten, kdo se oboru věnuje, neustále se zlepšuje, hledá inspiraci a využívá ke svému rozvoji naše mentory, tak dosáhne úspěchu. V oboru designu a umění se musí bojovat na více frontách, aby se člověk dostal na výsluní. My žákům dáváme veškeré naše schopnosti a zázemí, takže se mohou plně soustředit na svoji práci. Tento postup se vyplácí, máme skvělé výsledky. Příkladem může být pražský Designblok,“ přibližuje úspěchy školy a jejích žáků ředitel Bečka. Designblok je největší prestižní přehlídkou designu ve střední Evropě. Z kapacitních důvodů je tato výstava určena především pro profesionální designéry a studenty vysokých škol. I přesto na této akci vybere organizační výbor každoročně nejlepší výrobky žáků střední školy z Kateřinek, které jsou vystaveny v samostatné expozici této školy. V roce 2019 zde vystavovalo své práce 14 žáků, v roce 2020 dalších 8. Každoročně jejich originální výrobky vzbudí velkou pozornost návštěvníků a řada z nich má zájem si vybraný exponát koupit. Kreativní prostředí v Kateřinkách a mimoškolní aktivity žáků se odráží také ve vysoké úspěšnosti absolventů při podávání přihlášek na umělecky zaměřené vysoké školy jako Akademie výtvarných umění v Praze, Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze či místní Fakulta umění a architektury TU v Liberci. Není tedy divu, že je Střední škola designu interiéru Kateřinky – Liberec v posledních letech hodnocena zaměstnavateli jako jedna z TOP TEN středních škol Libereckého kraje!

 

Škola nabízí individuální dny otevřených dveří

Pro všechny zájemce o studium na Střední škole designu interiéru Kateřinky – Liberec jsou v současné době připraveny individuální prohlídky areálu školy i dílen. U nich je potřeba se zastavit, protože maturitní obor design interiéru nabízí žákům jedinečnou možnost získat během studia také výuční list v oboru truhlář. „Osobně to považuji za perfektní příležitost, protože designér a umělec se vztahem k řemeslu, který si navíc umí některé vlastní návrhy sám vyrobit, pak může svým budoucím zákazníkům nabídnout také praktický pohled na celý obor a vlastní zkušenosti z výroby. A to je u výrobků tvořených na míru zákazníkům podstatnou přidanou hodnotou,“ dodává ředitel Bečka. Na individuální prohlídku školy se mohou zájemci jednoduše přihlásit na webu www.skolakaterinky.cz.

 

 

 

 

Zpět na novinky